ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΥΠΟΔΟΧΗ ΝΕΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-22 ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

Κυριακή 13 Μαρτίου 2022
ΥΠΟΔΟΧΗ νέων μεταπτυχιακών φοιτητών ακαδημαϊκού έτους 2021-22 του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του Ε.Κ.Π.Α.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) σας προσκαλεί στην τελετή Υποδοχής των νέων μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών ακαδημαϊκού έτους 2021-22, η οποία θα διεξαχθεί την

Τρίτη 15 Μαρτίου 2022 και ώρα 18:45 διαδικτυακά.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή στο κοινό και ιδιαιτέρως σε όλες και όλους τους μεταπτυχιακούς φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος, ανεξαρτήτως έτους εισαγωγής.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης της Υποδοχής θα πραγματοποιηθούν επίσης δύο επιμορφωτικές διαλέξεις από τους έγκριτους ιστορικούς ερευνητές – μέλη του Πατριωτικού Ομίλου Απογόνων Αγωνιστών 1821 και Ιστορικών Γενών της Ελλάδας:

- Δρ. Μελέτιο Η. Μελετόπουλο, Διδάκτορα Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών
Πανεπιστημίου Γενεύης

Θέμα: Η εκτροπή μιας Επανάστασης

- Δρ. Δημήτριο Σταθακόπουλο, Διδάκτορα του Παντείου Πανεπιστημίου,
Οθωμανολόγο, Συνεργάτη του Εργαστηρίου Τουρκικών και Ευρασιατικών Μελετών
Πανεπιστημίου Πειραιά, Δικηγόρο παρ΄ Αρείω Πάγω.

Θέμα: Η Ελληνική επανάσταση σύμφωνα με τις Οθωμανικές πηγές

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Δεν απαιτείται κωδικός σύνδεσης.

ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΣΤΟ YOU TUBE

Θα χορηγηθούν Βεβαιώσεις Παρακολούθησης
(απαιτείται συμμετοχή μέσω της εφαρμογής Zoom).

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Εργαστηρίου Κανονικού Δικαίου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας (Σ.ΜΕ.Κ.ΘΕ.).

Συντονισμός – πληροφορίες:
- su[at]soctheol.uoa[dot]gr, +30 694 630 3954, 697 569 3434.